Про роботу черкаського позашкілля розкаже спеціальний сайт

Сьогодні експерти Бюро аналізу політики презентували найбільш безглузді витрачання бюджетних коштів під час проведення тендерних закупівель у Черкаській області.
Експерти також поінформували про новий проект, націлений на мінімізацію корупції у процесі державних закупівель шляхом формування експертного середовища з числа громадських діячів, журналістів-розслідувачів, фахівців-економістів.
Зокрема, провідний експерт Бюро аналізу політики, голова фундації «Паритет» Сергій Слинькозауважив, що у межах реалізації проекту «Експертне співтовариство північно-східної України проти корупції у державних закупівлях» громадські фахівці з північно-східних регіонів країни регулярно досліджують процедури держзакупівель на території своїх областей. Черкаська область у межах цього проекту бере участь з 2014 року. Регіональним партнером проекту є Черкаська фундація «Паритет». За цей час було досліджено низку резонансних тендерів у регіоні.
 
– Найбільш показовим розтрачанням коштів обласного бюджету стала закупівля курячих яєць в перші дні 2015 року, за які обласна лікарня переплатила більше 100 тисяч гривень. Про акцепт пропозиції головний медичний заклад області повідомив 12 січня. Увагу експертів привернула величина замовлення у 170 000 штук яєць, а також вартість одного яйця – 2,15 грн при середній роздрібній ціні майже у двічі нижчій. Нам не вдалося знайти відомостей про більш дорогі курячі яйця, тому можемо припустити, що це були найдорожче закуплені в Україні яйця. Лише на них бюджет області втратив більше 100 тисяч гривень.
У цьому ж медичному закладі вразив експертів і тендер із закупівлі 6000 кг тушок курей. Оскільки обласний бюджет витратив на них приблизно стільки ж грошей, як за чисте філе курки. 
Сергій Слинько ставить риторичне питання: 
«Як може ціла курка з кістками стояти за ціною м’ясного філе?.. Таким чином втрачено ще близько 100 тисяч гривень черкащан». 
Ця ж лікарня на 40 000 гривень могла дешевше закупити слухові апарати, але тендерна комісія вирішила, що менш грошові пропозиції не відповідають тендерним вимогам. При цьому інформації про те, якими саме вимоги висуваються до потрібних слухових апаратів на офіційному веб-порталі державних закупівель організатор тендеру не розмістив.
Наступний приклад стосувався закупівлі «Центром первинної медико-санітарної допомоги» селища Драбів службового автомобіля «Daewoo Nexia 1.5 SOHC». Призначення автомобілю – обслуговування лікарями викликів до населення на дому, виконання маніпуляцій на дому, перевезення лікарів лікувально-профілактичної установи району для профілактичних оглядів дітей та населення району, доставка аналізів тощо. 
– Але ціна на автомобіль з «топовою» комплектацією цього автомобіля в офіційного дилера коштує на 10 тисяч гривень менше від ціни закупки, – говорить експерт Бюро аналізу політики, виконавчий директор фундації «Паритет» Сергій Гончар. – Виникає запитання до організаторів закупівель: чому співпраця з перекупниками, замість запиту пропозиції офіційних торгових представників, має коштувати бюджету десятки тисяч гривень?».
Також Сергій Гончар розповів про те, як 4 червня 2015 року Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Черкаської облдержадміністрації провело тендер із закупівлі оздоровчих путівок для 572 дітей області:
– Участь у тендері взяли всього два учасники – ПП «Перлина Чорномор'я» та ТОВ «Курортне об'єднання «Сонячний берег», які подали пропозиції у 6300 грн та 4892 грн за одну путівку відповідно. Ціни подані учасниками вражають, якщо порівняти їх з аналогічними тендерами по всій Україні: відправляти дітей на узбережжя Чорного моря іншим державним організаціям вдається за 3-4 тис. грн. Далеко ходити за прикладом не доводиться – на тому ж тижні Ддепартамент економіки та розвитку Черкаської міськради закупив путівки у півтора рази дешевше – за ціною 3,2 тис. грн за штуку. Більше того, ця пропозиція є найвищою серед аналогічних тендерів в Україні за травень-червень 2015 року. Власність цих обох закладів всеукраїнські Інтернет-видання приписують місцевими депутатам партії Регіонів. Виходить, що черкаський дітей оздоровлюватимуть одеські регіонали і матимуть з цього надприбутки за рахунок коштів черкаських платників податків.
Увагу експертів привернув ще один тендер філії скандально відомого НАК «Нафтогаз» України, щодо якого на початку року Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за фактом розкрадання 400 млн грн посадовими особами підприємства. Мова йде про Управління магістральних газопроводів «Черкаситрансгаз». У січні цього року там у результаті тендеру закупили  40 тонн одоранту природного газу (речовина, що надає специфічного запаху газу). Документація конкурсних торгів після їх оголошення змінювалася двічі. Зазвичай так роблять під час недобросовісних закупівель із метою обмежити доступ до торгів інших учасників. Таким чином участь у тендері змогли взяти лише дві фірми, що мінімально-достатньо для легалізації тендерної процедури: ТОВ «Хімфармінвест» та ТОВ «ТД Енергостройінвест». У реєстраційних документах обох учасників значиться один номер телефону! Переможцем оголошено «Хімфармінвест» з пропозицією на суму 2,9 млн грн.
– У подальших планах організаторів – проведення межрегіональної конференції та низки навчальних тренінгів для зацікавлених вмотивованих активістів, – ділиться планами Сергій Слинько. – Їх навчимо аналізувати місцеві бюджети, працювати з тендерною документацією, робити порівняльний аналіз цінових пропозицій та акцептованих цін тощо. У результаті на Черкащині буде продовження формування місцевих груп громадських експертів з моніторингу та аналізу державних закупівель, з якими ми будемо працювати за проектом до липня 2016 року. А у подальшому, сподіваємося, вони вже самостійно продовжать аналогічну аналітичну роботу. 
Про місце та дату проведення тренінгу для майбутніх експертів буде повідомлено окремо, зазначають у Бюро аналізу політики.
Проект «Експертне співтовариство північно-східної України проти корупції у державних закупівлях» реалізується Громадською організацією «Бюро аналізу політики» за підтримки The National Endowment for Democracy (NED) USA – Національний Фонд Підтримки Демократії (США). Діяльність проекту поширюється на територію Черкаської, Дніпропетровської, Сумської, Харківської, Полтавської та Чернігівської областей.